Home > Kierunki > Wyspy Owcze > Wyspy Owcze – objazd wysp – PREMIUM

Wyspy Owcze – objazd wysp – PREMIUM - 7 dni

Archipelag na Północnym Atlantyku został uznany przez National Geographic za najbardziej niepowtarzalne krajobrazowo wyspy na Ziemi. Na 18 wulkanicznych skrawkach lądu żyje 50 tys. mieszkańców i dwa razy tyle owiec. Podróż na Wyspy Owcze będzie spotkaniem z nieokiełznaną naturą, prostotą wyspiarskiego życia i jednymi z najbardziej malowniczych widoków na świecie.

Wolisz jechać taniej? Sprawdź program Wyspy Owcze ECONOMY. Zobacz też ofertę wypraw na Islandię.

Chcesz zamówić tę wycieczkę? Napisz do nas: [email protected] lub zadzwoń: +48 606 241 382

Podczas wycieczki przejedziemy wzdłuż i wszerz główne wyspy archipelagu Wysp Owczych. Będziemy poruszać się malowniczymi, wysokogórskimi drogami i wąskimi tunelami przeszywającymi piętrzące się skały lub zanurzającymi się pod powierzchnię oceanu. Zatrzymamy się, by fotografować owce spacerujące pomiędzy tradycyjnymi domkami krytymi torfem. Zdobędziemy najwyższy szczyt archipelagu i nieraz zachwycimy się potężnymi klifami i błękitnymi fiordami. Wybierzemy się także na spektakularne, zamieszkałe przez tysiące maskonurów klify wyspy Mykines.

Przemierzymy helikopterem najbardziej malownicze trasy na Faroe, przepłyniemy się superszybkimi pontonami RIB, a także przeżyjemy rejs do spektakularnych klifów Vestmanna. Weźmiemy również udział w warsztatach kuchni farerskiej i zjemy tradycyjną kolację farerską na której królują dania z owoców morza i jagnięciny.

Dzień1
Przylot, wyspa Vagar, Eysturoy

Lecimy na Wyspy Owcze – autonomiczne terytorium zamorskie Danii. Spoglądamy na archipelag Faroe z lotu ptaka i lądujemy na dawnym wojskowym lotnisku, które kiedyś było sercem bazy brytyjskiej Navy na wyspie Vágar. Najmłodszym tunelem na Wyspach Owczych przejeżdżamy do wyżynnej Gasadalur – wioski niczym książkowe Bullerbyn, w której żyje 17 mieszkańców, i która aż do 2003 roku była całkowicie odcięta od świata. W lokalnej kafejce zjemy przekąskę i wzmocnimy się kawą. Potem przespacerujemy się po osadzie, podziwiając tradycyjną farerską architekturę i zatrzymamy się na punkcie widokowym, z którego można napawać się obezwładniającym pięknem wodospadu Mulafossur, opadającego z wysokiego klifu wprost w ciemną toń Atlantyku. W drodze powrotnej zatrzymamy się na punkcie widokowym, skąd podziwiać można panoramę słynnych ze zdjęć na okładkach z folderów turystycznych bezludnych wysp Tindhólmur i Gáshólmur. Ruszamy do portu w Sørvágur, odwiedzimy też znanego z nordyckiej mitologii upiora Nixa, który strzeże jeziora Sørvágvatn. Następnie urządzimy plener fotograficzny w starej wiosce rybackiej, przy tradycyjnych farerskich domkach z dachami pokrytymi darnią, pomiędzy którymi spacerują owce. Przejedziemy przez pięknie położone nad jeziorem miasteczko Sandavágur i dotrzemy do miejsca, skąd roztacza się niezwykła panorama na mroczną Trøllkonufingur – skałę przypominającą szpon trollicy.

Dzień2
Wyspa Mykines, Vagar, Streymoy, Eysturoy

Z samego rana ruszamy na lotnisko w Vágar. To stąd – jeśli pogoda dopisze – polecimy helikopterem na Mykines – najdzikszą i najbardziej malowniczą z całego archipelagu Wysp Owczych. Na pokonanie dwukilometrowej trasy wiodącej do smukłej latarni morskiej mamy kilka godzin, ale nie będziemy się nudzić ani minuty. Stromą ścieżką, zabezpieczoną metalowymi poręczami, pokonamy kilkusetmetrowy klif. Potem przejdziemy przez wiszący most, pod którym często baraszkują foki, a w sezonie jest możliwość podglądania tysięcy par uroczych maskonurów. W wielu miejscach zatrzymamy się na sesję fotograficzną, bo to jeden z najpiękniejszych plenerów na świecie. W jedynej na wyspie restauracji można skosztować słynnej na cały archipelacg zupy rybnej. Wracając bedziemy podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na strome klify wysp Tindhólmur i Gáshólmur. Potem podoceanicznym tunelem dostaniemy się na wyspę Streymoy. Dotrzemy do Streymin – jedynego na świecie mostu samochodowego przerzuconego nad Atlantykiem, łączącego wyspy Streymoy i Eysturoy.

UWAGA! Rejsy na Mykines są zależne od niezwykle kapryśnej pogody Wysp Owczych. Jeżeli rejsy na Mykines będą odwołane, w zamian zaoferujemy Państwu spektakularny trekking nad jeziorem Leitisvatn do urwistych klifów z widowiskowymm, opadającym z jeziora wprost do oceanu wodospadem Bøsdalafossur.

Dzień3
Klify Vestmanna, wyspa Streymoy

Kolejny, pełen wrażeń dzień rozpoczynamy od pożywnego śniadania, a następnie jedziemy na wyspę Stremoy w kierunku portowej miejscowości Vestmanna. Tu wsiadamy na pokład statku i ruszamy na rejs na Klify Vestmanna. To najstarsza atrakcja turystyczna na wyspie – podróż po morskich jaskiniach, kluczenie w labiryncie wysokich na ponad 300 metrów pionowych ścian i obserwacja maskonurów, ostrygojadów, mew i petreli. Po dwugodzinnym rejsie wyruszamy na zwiedzanie wyspy Streymoy. Odwiedzimy Kollafjordur, spokojną osadę z z XIX-wiecznym drewnianym kościołem, a także Vi∂ Air – jedną z trzech na świecie zachowanych wiosek wielorybników. Będziemy podziwiać Fossa – największy na Wyspach Owczych, 140-metrowy, dwukaskadowy wodospad. W Haldórsvík zobaczymy unikalny oktagonalny kościół z 1856 roku i zatrzymamy się na posiłek. Wąska droga na szerokość jednego samochodu, która prowadzi miejscami nad przepaścią i wije się wzdłuż skalistego fiordu, doprowadzi nas do do Tjørnuvík – cichej wioski z biało-czarną plażą w spektakularnie położonej zatoce z widokiem na owiane legendą klify-trolle Risin i Kellingin. Wybierzemy się na trekking na punkt widokowy nad miasteczkiem, jednym z najstarszych szlaków, znanych Wikingom już ponad tysiąc lat temu. Po powrocie na wyspę Eysturoy przejedziemy widokową trasą przez góry aż do miejscowości Ei∂i. Stąd udamy się na spacer na szczytach klifów, w stronę spektakularnych skał, które według legendy są zaklętymi trollami, zaskoczonymi przez promienie słoneczne, gdy próbowały zaciągnąć Wyspy Owcze do swej rodzinnej Islandii.

Dzień4
Wyspy Bor∂oy, Vi∂oy, Kunoy, Streymoy, Saksun

Tego dnia przejedziemy przez kilka wysp archipelagu, ale najpierw zagłębiamy się pod dno oceanu i dojeżdżamy na wyspę Bor∂oy. Pokonując kolejne tunele i groble przedostaniemy się na wyspę Vi∂oy. Spacerem udamy się do zatoki i kościółka w Vi∂arei∂i. Stąd rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama na otwarty ocean. Żeby jednak docenić 750-metrowe klify otaczające Vi∂arei∂i, musimy wrócić na wyspę Bor∂oy i piękną trasą widokową, tuż nad falami Atlantyku, dotrzeć do wioski Muli. Stąd udamy się na trekking, by zobaczyć majestatyczną ścianę Ennibergu – jednego z najwyższych klifów na świecie. Kolejną wyspą z archipelagu, którą poznamy, jest prawie niezamieszkała Kunoy. Na koniec dnia udamy się przepiękną, widokową trasą do spektakularnie położonej wioski Saksun. Odwiedzimy miejscowy kościółek i wybierzemy się na trekking, do malowniczej laguny, która w czasie odpływu niemal w całości wysycha, a gdy morze przybiera, pieści nasze oczy głębokim błękitem morskiej toni.

Dzień5
Tórshavn, Kirkjubour, rejs szybkimi pontonami RIB

Po śniadaniu wyjeżdżamy do Tórshavn – stolicy Wysp Owczych. Zobaczymy tu fort obronny i przespacerujemy się do zabytkowej latarni morskiej. Zwiedzimy także zespół krytych darnią drewnianych budowli, które są siedzibą najwyższych władz i parlamentu. Tinganes zwołano po raz pierwszy już w 850 roku, gdy w większości krajów nowożytnej Europy idee demokracji i parlamentaryzmu nikomu jeszcze nie przychodziły do głowy. Promenadą pełną kawiarnianych ogródków przejdziemy przez port, do którego wpływają wielkie promy pasażerskie i przy odrobinie szczęścia zobaczymy słynną Norrönę – luksusowy prom atlantycki pływający na najdłuższej linii promowej świata. Odwiedzimy także katedrę Dómkirkjan z 1609 roku i słynny amfiteatr Trappan w którym mieszkańcy i turyści oglądają letnie koncerty. Tórshavn to jednak nie tylko pomniki historii, ale także rozrywka. W czasie wolnym będzie możliwość przespacerowania się głównym deptakiem handlowym Vaglið, odwiedzenia modnych restauracji i sklepów z tradycyjnym rękodziełem, a także nowoczesnych salonów skandynawskiego designe’u. Ale to nie koniec atrakcji. Czeka nas teraz rejs szybkimi łodziami RIB do klifów na wyspie Hestur. Następnie zwiedzimy Kirkjubøur. Od wczesnego Średniowiecza było to najbardziej pożądane miejsce na całym archipelagu, bo układ prądów sprawiał, że morze wyrzucało tu na brzeg cenne pnie syberyjskich świerków. Na pozbawionych lasów wyspach, twarde drewno, które azjatyckie rzeki niosły do Oceanu Arktycznego i dalej dryfowało aż do Wysp Owczych – były ogromnym kapitałem. Nic dziwnego, że mieszkańcy Kirkjubøur uznawani byli za najbogatszych wyspiarzy. Spory majątek miał tu też kościół. W annałach zapisał się szczególnie XIV-wieczny biskup Erlendur, który uznał, że romańska katedra świętego Olafa nie odpowiada jego oczekiwaniom i postanowił wznieść pierwszą na Wyspach Owczych katedrę św. Magnusa w stylu gotyckim. Zobaczymy też najstarszy dom na Wyspach Owczych. Od 17 pokoleń w tym budynku mieszka rodzina Paturssonów, która otworzyła tu małe, prywatne muzeum. Wracamy do pensjonatu widokową trasą wiodącą przez górzyste serce wyspy Streymoy, najstarszym szlakiem handlowym na Wyspach Owczych.

Dzień6
Slaettaratindur – najwyższy szczyt Wysp Owczych, Gjogv, Runavik, tradycyjna kolacja farerska

Po śniadaniu, pełni werwy wyruszamy w góry, na Slaettaratindur – najwyższy szczyt Wysp Owczych (882 m. n.p.m.). Podejście stromą ścieżką zajmuje około godziny i wymaga nieco wysiłku. Ale w zamian możemy ogarnąć wzrokiem sporą część archipelagu. Widok jest niezrównany. Warto też się uważnie rozglądać, bo według legendy na płaskim wierzchołku – jak tłumaczy się nazwa Slaettaratindur, elfy ukrywały złoty skarb. Po zejściu, autem udajemy się wysokogórską trasą widokową do nadmorskiego miasteczka Gjogv. Główną atrakcją jest tu 200-metrowa gardziel skalistego wąwozu w samym sercu miasta. Miejsce jest niezwykle fotogeniczne. Kilka lat temu, na szczycie spektakularnego klifu postawiono ławeczkę Marii, na której przysiadła podczas zwiedzania Wysp Owczych duńska królowa. Następnie zwiedzimy miasteczko, które jest prawdziwą perłą wśród farerskich osad. Po niemal tygodniu wędrowania po Wyspach Owczych jesteśmy już gotowi, by wejść jeszcze głębiej w lokalną kulturę. Pojedziemy więc najpierw do Runaviku, by złożyć wizytę w tradycyjnym, rodzinnym sklepie z farerskimi swetrami. A następnie weźmiemy udział w tradycyjnych warsztatach kulinarnych prowadzonych w języku polskim. Nauczymy się przyrządzać potrawy farerskie na bazie owoców morza i jagnięciny i wspólnie zjemy pożegnalną kolację farerską.

Dzień7
Vágar, powrót z Wysp Owczych

Po śniadaniu podoceanicznym tunelem udamy się na wyspę Vágar. Pełni niezapomnianych emocji i wrażeń wrócimy do Polski.

Cena obejmuje

 • Opiekę doświadczonego polskojęzycznego pilota-przewodnika, autora przewodników National Geographic lub polskojęzycznego lokalnego przewodnika mieszkającego na Wyspach Owczych
 • Wszystkie wymienione w programie atrakcje
 • Opłaty za muzea i rezerwaty
 • Opłaty za przeloty helikopterem i rejsy promowe
 • Noclegi w hotelach lub apartamentach w pokojach dwuosobowych
 • Śniadania
 • Warsztaty kulinarne i tradycyjną kolację farerską
 • Transfer z/na lotnisko w Vagar
 • Transport na wyspach
 • Ubezpieczenie komunikacyjne, opłaty drogowe, parkingowe, opłaty za podoceaniczne tunele
 • Ubezpieczenie turystyczne KL, NNW i bagaż

Cena nie obejmuje

 • Przelotu – doradzamy i pomagamy w zakupie najtańszych biletów lotniczych bez prowizji
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego

Przedstawiona oferta ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego.

Cena wycieczki obowiązuje przy grupie od 4 osób.

Szczegóły wycieczki

 • Wyspy Owcze
 • Samolot, na miejscu samochód typu SUV
 • Hotele, pokoje dwuosobowe z łazienką
 • Pełne wyżywienie
 • Loty helikopterem, pływanie szybkimi łodziami, spektakularne rejsy, warsztaty kuchni farerskiej
 • od 4 osób
 • 11900 PLN + przelot od ok. 1500 PLN

Okazje i promocje na Twoją skrzynkę

Do poczytania