Home > Kierunki > Wyspy Owcze > Wyspy Owcze Classic – objazd wysp – ECONOMY

Wyspy Owcze Classic – objazd wysp – ECONOMY - 7 dni

Archipelag na Północnym Atlantyku został uznany przez National Geographic za najbardziej niepowtarzalne krajobrazowo wyspy na Ziemi. Na 18 wulkanicznych skrawkach lądu żyje 50 tys. mieszkańców i dwa razy tyle owiec. Podróż na Wyspy Owcze będzie spotkaniem z nieokiełznaną naturą, prostotą wyspiarskiego życia i jednymi z najbardziej malowniczych widoków na świecie.

Wolisz większy komfort i wliczone w cenę wycieczki fakultatywne? Sprawdź program Wyspy Owcze PREMIUM. Zobacz także ofertę wypraw na Islandię.

Masz pytania? Napisz do nas: [email protected] lub zadzwoń: +48 606 241 382

Podczas wycieczki przejedziemy wzdłuż i wszerz główne wyspy archipelagu Wysp Owczych. Będziemy poruszać się malowniczymi, wysokogórskimi drogami i wąskimi tunelami przeszywającymi piętrzące się skały lub zanurzającymi się pod powierzchnię oceanu. Zatrzymamy się, by fotografować owce spacerujące pomiędzy tradycyjnymi domkami krytymi torfem. Zdobędziemy najwyższy szczyt archipelagu i nieraz zachwycimy się potężnymi klifami i błękitnymi fiordami. Wybierzemy się także na spektakularne, zamieszkałe przez tysiące maskonurów klify wyspy Mykines.

Dzień1
Przylot na Wyspy Owcze, atrakcje wyspy Vágar

Przez Kopenhagę lecimy na Wyspy Owcze – autonomiczne terytorium zamorskie Danii. Spoglądamy na archipelag Faroe z lotu ptaka i lądujemy na dawnym wojskowym lotnisku, które kiedyś było sercem bazy brytyjskiej Navy na wyspie Vágar. Najmłodszym tunelem na Wyspach Owczych przejeżdżamy do wyżynnej Gasadalur – wioski niczym książkowe Bullerbyn, w której żyje 17 mieszkańców, i która aż do 2003 roku była całkowicie odcięta od świata. Przespacerujemy się po osadzie, podziwiając tradycyjną farerską architekturę i zatrzymamy się na punkcie widokowym, z którego można napawać się obezwładniającym pięknem wodospadu Mulafossur, opadającego z wysokiego klifu wprost w ciemną toń Atlantyku. W drodze powrotnej zatrzymamy się, by podziwiać panoramę słynnych ze zdjęć na okładkach z folderów turystycznych bezludnych wysp Tindhólmur i Gáshólmur. Odwiedzimy też znanego z nordyckiej mitologii upiora Nixa, który strzeże jeziora Sørvágvatn. Następnie urządzimy plener fotograficzny w starej wiosce rybackiej, przy tradycyjnych farerskich domkach z dachami pokrytymi darnią, pomiędzy którymi spacerują owce. Przejedziemy przez pięknie położone nad jeziorem miasteczko Sandavágur i dotrzemy do miejsca, skąd roztacza się niezwykła panorama na mroczną Trøllkonufingur – skałę przypominającą szpon trollicy.

Dzień2
Wyspa Mykines/Bøsdalafossur, Streymoy, Eysturoy

Z samego rana ruszamy do portu w Sørvágur. To stąd – jeśli dopisze pogoda – wypłyniemy na Mykines – najdzikszą i najbardziej malowniczą z całego archipelagu Wysp Owczych. Na pokonanie dwukilometrowej trasy wiodącej do smukłej latarni morskiej mamy kilka godzin, ale nie będziemy się nudzić ani minuty. Stromą ścieżką, zabezpieczoną metalowymi poręczami, pokonamy kilkusetmetrowy klif. Potem przejdziemy przez wiszący most, pod którym często baraszkują foki, a w sezonie jest możliwość podglądania tysięcy par uroczych maskonurów. W wielu miejscach zatrzymamy się na sesję fotograficzną, bo to jeden z najpiękniejszych plenerów na świecie. Z drżeniem serca oczekując na powrót do cywilizacji (wszak prom przypływa na Mykines tylko, gdy nie ma dużych fal) chętni będą mieli możliwość skosztować słynnej zupy rybnej w jedynej na wyspie restauracji. Czeka nas powrotny rejs z zapierającymi dech w piersiach widokami na strome klify wysp Tindhólmur i Gáshólmur. Potem podoceanicznym tunelem dostaniemy się na wyspę Streymoy. Dotrzemy do Streymin – jedynego na świecie mostu samochodowego przerzuconego nad Atlantykiem, łączącego wyspy Streymoy i Eysturoy.

UWAGA! Rejsy na Mykines są zależne od niezwykle kapryśnej pogody Wysp Owczych. Jeżeli będą odwołane, w zamian zaoferujemy Państwu spektakularny trekking nad jeziorem Leitisvatn do urwistych klifów i widowiskowego, spadającego z jeziora wprost do oceanu wodospadu Bøsdalafossur.

Dzień3
Vestmanna, wyspa Streymoy

Kolejny, pełen wrażeń dzień rozpoczynamy na wyspie Stremoy w portowej miejscowości Vestmanna. Tu wsiadamy na pokład statku i ruszamy na rejs do Klifów Vestmanna (wycieczka fakultatywna). To najstarsza atrakcja turystyczna na wyspie – podróż po morskich jaskiniach, kluczenie w labiryncie wysokich na ponad 300 metrów pionowych ścian i obserwacja maskonurów, ostrygojadów, mew i petreli. Po dwugodzinnym rejsie wyruszamy na zwiedzanie wyspy Streymoy. Odwiedzimy Kollafjordur, spokojną osadę z XIX-wiecznym drewnianym kościołem, a także Vi∂ Air – jedną z trzech na świecie zachowanych wiosek wielorybników. Będziemy podziwiać Fossa – największy na Wyspach Owczych, 140-metrowy dwukaskadowy wodospad. W Haldórsvík zobaczymy oktagonalny kościół z 1856 roku. Wąska droga na szerokość jednego samochodu, która prowadzi miejscami nad przepaścią i wije się wzdłuż skalistego fiordu, doprowadzi nas do Tjørnuvík – cichej wioski z biało-czarną plażą w spektakularnie położonej zatoce z widokiem na owiane legendą klify-trolle Risin i Kellingin. Wybierzemy się na trekking na punkt widokowy nad miasteczkiem, jednym z najstarszych szlaków, znanym Wikingom już ponad tysiąc lat temu. Po powrocie na Eysturoy przejedziemy widokową trasą przez góry aż do miejscowości Ei∂i. Stąd udamy się na spacer na szczytach klifów, w stronę spektakularnych skał, które według legendy są zaklętymi trollami, zaskoczonymi przez promienie słoneczne, gdy próbowały zaciągnąć Wyspy Owcze do swej rodzinnej Islandii. Po pełnym wrażeń dniu wrócimy na nocleg.

Dzień4
Wyspy Bor∂oy, Vi∂oy, Kunoy, Streymoy oraz Saksun

Tego dnia przejedziemy przez kilka wysp archipelagu, ale najpierw zagłębiamy się pod dno oceanu i dojeżdżamy na wyspę Bor∂oy. Pokonując kolejne tunele i groble przedostaniemy się na wyspę Vi∂oy. Spacerem udamy się do zatoki i kościółka w Vi∂arei∂i. Stąd rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama na otwarty ocean. Żeby jednak docenić 750-metrowe klify otaczające Vi∂arei∂i, musimy wrócić na wyspę Bor∂oy i piękną trasą widokową, tuż nad falami Atlantyku, dotrzeć do wioski Muli. Stąd udamy się na trekking by zobaczyć majestatyczną ścianę Ennibergu – jednego z najwyższych klifów na świecie. Kolejną wyspą z archipelagu, którą poznamy jest prawie niezamieszkała Kunoy. Jeżeli pogoda pozwoli, to z Klaksvik wybierzemy się się na widokowy lot helikopterem (wycieczka fakultatywna) do Tórshavn. Ze stolicy wracamy przez górzyste serce wyspy Streymoy i najstarszy szlak handlowy na Wyspach Owczych. Na koniec dnia udamy się przepiękną, widokową trasą do spektakularnie położonej wioski Saksun. Odwiedzimy miejscowy kościółek i pójdziemy się na trekking do malowniczej laguny, która w czasie odpływu niemal w całości wysycha, a gdy morze przybiera, pieści nasze oczy głębokim błękitem morskiej toni.

Dzień5
Torshavn, Kirkjubour, aktywny wypoczynek – pontony RIB i konie

Wyjeżdżamy do Tórshavn – stolicy Wysp Owczych. Zobaczymy tu fort obronny i przespacerujemy się do zabytkowej latarni morskiej. Zwiedzimy także zespół krytych darnią drewnianych budowli, które są siedzibą najwyższych władz i parlamentu. Tinganes zwołano po raz pierwszy już w 850 roku, gdy w większości krajów nowożytnej Europy idee demokracji i parlamentaryzmu nikomu jeszcze nie przychodziły do głowy. Promenadą pełną kawiarnianych ogródków przejdziemy przez port, do którego wpływają wielkie wycieczkowce pasażerskie i przy odrobinie szczęścia zobaczymy słynną Norrönę – luksusowy prom atlantycki pływający na najdłuższej linii promowej świata. Odwiedzimy także katedrę Dómkirkjan z 1609 roku i słynny amfiteatr Trappan w którym mieszkańcy i turyści oglądają letnie koncerty. Tórshavn to jednak nie tylko pomniki historii, ale także rozrywka. W czasie wolnym będzie możliwość przespacerowania się głównym deptakiem handlowym Vaglið, odwiedzenia modnych restauracji i sklepów z tradycyjnym rękodziełem, a także nowoczesnych salonów skandynawskiego designe’u.

Ale to nie koniec atrakcji. Chętni będą mieli możliwość wycieczki szybkimi łodziami RIB na zamieszkaną tylko przez jedną rodzinę wyspę Koltur lub rejs do klifów na wyspie Hestur (wycieczki fakultatywne). Następnie zwiedzimy Kirkjubøur. Od wczesnego Średniowiecza było to najbardziej pożądane miejsce na całym archipelagu, bo układ prądów sprawiał, że morze wyrzucało tu na brzeg cenne pnie syberyjskich świerków. Na pozbawionych lasów wyspach twarde drewno, które azjatyckie rzeki niosły do Oceanu Arktycznego i dalej dryfowało aż do Wysp Owczych – były ogromnym kapitałem. Nic dziwnego, że mieszkańcy Kirkjubøur uznawani byli za najbogatszych wyspiarzy. Spory majątek miał tu też kościół. W annałach zapisał się szczególnie XIV-wieczny biskup Erlendur, który uznał, że romańska katedra świętego Olafa nie odpowiada jego oczekiwaniom i postanowił wznieść pierwszą na Wyspach Owczych katedrę św. Magnusa w stylu gotyckim. Zobaczymy też najstarszy dom na Wyspach Owczych. Od 17 pokoleń w tym budynku mieszka rodzina Paturssonów. Dziś mamy jeszcze możliwość przejażdżki konnej po malowniczych terenach z oszałamiającymi widokami (wycieczka fakultatywna, umiejętności jeździeckie nie są wymagane). Wracamy na nocleg widokową trasą wiodącą przez górzyste serce wyspy Streymoy.

Dzień6
Slaettaratindur – najwyższy szczyt Wysp Owczych, wyspa Eysturoy

Po śniadaniu, pełni werwy wyruszamy w góry, na Slaettaratindur – najwyższy szczyt Wysp Owczych (882 m. n.p.m.). Podejście stromą ścieżką zajmuje około godziny i wymaga nieco wysiłku. Ale w zamian możemy ogarnąć wzrokiem sporą część archipelagu. Widok jest niezrównany. Warto też się uważnie rozglądać, bo według legendy na płaskim wierzchołku – jak tłumaczy się nazwa Slaettaratindur – elfy ukryły złoty skarb. Po zejściu, autem udajemy się wysokogórską trasą widokową do nadmorskiego miasteczka Gjogv. Główną atrakcją jest tu 200-metrowa gardziel skalistego wąwozu w samym sercu miasta. Miejsce jest niezwykle fotogeniczne. Kilka lat temu, na szczycie spektakularnego klifu postawiono ławeczkę Marii, na której przysiadła podczas zwiedzania Wysp Owczych duńska królowa. Zwiedzimy też miasteczko, które jest prawdziwą perłą wśród farerskich osad. Po niemal tygodniu wędrowania po Wyspach Owczych jesteśmy już gotowi, by wejść jeszcze głębiej w lokalną kulturę. Pojedziemy więc najpierw do Runaviku, by złożyć wizytę w tradycyjnym, rodzinnym sklepie z farerskimi swetrami. A następnie weźmiemy udział w tradycyjnych warsztatach kulinarnych. Nauczymy się przyrządzać potrawy farerskie na bazie owoców morza i jagnięciny i wspólnie zjemy pożegnalną kolację farerską (atrakcje fakultatywne).

Dzień7
Vágar, powrót do Polski

Po śniadaniu podoceanicznym tunelem udamy się na wyspę Vágar. Pełni niezapomnianych emocji i wrażeń wrócimy do Polski.

Rozwiń/Zwiń

Najczęściej zadawane pytania

W jakiej muszę być formie by sprostać trudom wycieczki?

Wyspy Owcze to kraj górzysty. Większość trekkingów wiąże się z chodzeniem po górach lub klifach. Spacery będą trwały od 15 minut do 3 godzin. Są to trasy średniej lub niewielkiej trudności. Jeżeli chodzisz po górach w Polsce – nie będziesz mieś problemu na Wyspach. Odcinki do przejechania samochodem na Faroe są krótkie – odległości niewielkie, więc przejazdy nie są uciążliwe.

Czy na Wyspach Owczych jest drogo?

Tak. Wyspy Owcze to drogi kraj. Kosztowne są zarówno wszelkie usługi, opłaty jak i jedzenie – nawet w supermarkecie trzeba liczyć się z cenami kilkukrotnie wyższymi niż w Polsce. Przykładowo – kawa kosztuje 18 zł, zupa rybna – 45 zł, kulka lodów – 12 zł. W naszym programie zapewniamy śniadania, ale jest możliwość wykupienia ciepłych obiadokolacji.

Jaka tam jest pogoda i jak ubrać się na wyjazd?

Pogoda na Wyspach Owczych jest zmienna. Dlatego nawet w środku lata przydadzą się zarówno okulary przeciwsłoneczne jak i płaszcz przeciwdeszczowy czy ciepły polar. Na wyjazd należy ubrać się jak na wycieczkę w Tatry – na cebulkę, w wygodne, chroniące przed wiatrem i zimnem ubrania i dobre buty trekkingowe.

Jaka jest waluta i czy na wyspach są kantory?

Walutą na Wyspach Owczych jest korona duńska (DKK) 100 DKK to ok. 60 PLN. Pieniądze można wymienić przed wyjazdem z Polski, na lotnisku w Vagar i w większych miastach. W większości miejsc można także płacić kartą, a w miastach są bankomaty.

Czy spotkamy maskonury i czy zobaczymy tradycyjne polowanie na delfiny?

Być może. Natura rządzi się swoimi prawami, więc nie da się tego zagwarantować na pewno. Ale jeżeli przyjeżdżamy na Wyspy Owcze w sezonie gniazdowania maskonurów, jest duża szansa, że zobaczymy je np. na klifach Vestmanna. Tradycyjne farerskie polowania na delfiny zdarzają się w sezonie, ale kiedy i gdzie będą miały miejsce, to także zależy od Matki Natury. My będziemy na bieżąco dowiadywać się od naszych farerskich przyjaciół, czy coś się dzieje, by w miarę możliwości zdążyć dojechać na miejsce.

Cena obejmuje:

 • Opiekę doświadczonego polskojęzycznego pilota-przewodnika, autora przewodników National Geographic lub polskojęzycznego lokalnego przewodnika mieszkającego na Wyspach Owczych
 • Noclegi w domkach/apartamentach z łazienką i kuchnią, w pokojach 2 lub 3-osobowych
 • Śniadania przygotowywane przez opiekuna grupy
 • Transfer z/na lotnisko w Vagar
 • Transport na wyspach w ramach relizowanego programu
 • Ubezpieczenie komunikacyjne, opłaty drogowe, parkingowe, opłaty za podmorskie tunele
 • Ubezpieczenie turystyczne KL, NNW + bagaż

Cena nie obejmuje:

 • Przelotu
 • Wstępów do muzeów, rezerwatów, przepraw promowych (ok. 800-1000 DKK)
 • Atrakcji fakultatywnych
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego

Przedstawiona oferta ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego.

Cena wycieczki obowiązuje przy grupie od 4 osób.

Szczegóły wycieczki

 • Wyspy Owcze – wycieczka objazdowa
 • Samolot, na miejscu samochód lub bus
 • Apartamenty z kuchnią i łazienką
 • Śniadania
 • 4-8 osób
 • 6900 PLN + bilet lotniczy od 1500 PLN

Okazje i promocje na Twoją skrzynkę

Do poczytania