Home > Kierunki > Islandia > Islandia Express

Islandia Express - 6 dni

Islandia to jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miejsc na świecie. Ta należąca do Europy wyspa leży na granicy Oceanu Arktycznego i Oceanu Atlantyckiego, nieco na południe od koła podbiegunowego. Geologicznie, Islandia jest najmłodszym obszarem naszego kontynentu, dlatego możemy tam na własne oczy zobaczyć procesy, jakich nie sposób już obserwować w innych częściach świata. Islandia leży dokładnie na szczelinie Grzbietu Śródatlantyckiego, jest więc niezwykle aktywna geologicznie – jest na niej wiele czynnych wulkanów, liczne gorące źródła oraz strzelające w powietrze gejzery. Są tu także potężne lodowce (w tym trzeci co do wielkości na świecie Vatnajökull), zupełnie nierealne formacje wulkaniczne, jak pseudokratery czy skalne zamki, dzikie, gorące rzeki, malownicze kaniony i tysiące zachwycających wodospadów.

Choć Islandia nie należy do Unii Europejskiej, to jest to jak najbardziej kulturowo „nasza Europa”. Wyspa zajmuje obszar wielkości 1/3 powierzchni Polski, lecz zamieszkuje ją zaledwie 330 tys. osób. Czyli mniej więcej tyle, ile Lublin. Najliczniejszą mniejszością na wyspie (prawie 4% mieszkańców) są Polacy, więc można poczuć się jak w domu.

Chcesz zamówić tę wycieczkę? Napisz do nas: [email protected] lub zadzwoń: +48 606 241 382

Krótka, pełna niezapomnianych atrakcji wycieczka po najciekawszych rejonach Islandii, idealna dla tych, którzy nie mają czasu na dłuższy urlop.

Podczas wyprawy zobaczymy najciekawsze atrakcje wokół Reykjaviku, słynny Złoty Krąg, wulkaniczny półwysep Reykjanes, a także naszpikowane atrakcjami południe wyspy. Przejdziemy przez pola lawowe, doświadczymy chłodu lodowca, znajdziemy się w cieniu aktywnych wulkanów. Zobaczymy tryskające z ziemi potężne gejzery i najpiękniejsze islandzkie wodospady. Staniemy w szczelinie pomiędzy kontynentami – amerykańskim i europejskim i pospacerujemy po unikatowej czarnej plaży. Poznamy także najważniejsze zabytki i kulturę kraju, odwiedzając biskupstwa sprzed 1000 lat i spacerując po najpiękniejszych zakątkach Reykjaviku.

Chętni będą mogli zakosztować relaksującej kąpieli w gorących źródłach albo jazdy konnej po czarnej plaży. Będzie można także wejść do tunelu lawowego lub wybrać się na ekscytującą eskapadę do wnętrza lodowca. A nawet spojrzeć na Islandię z lotu ptaka podczas lotu widokowego helikopterem. Śmiałkowie będą mogli wybrać się na wielorybie safari, albo degustację islandzkiego przysmaku – zgniłego rekina.

Listę i ceny wszystkich dostępnych wycieczek fakultatywnych można zobaczyć tutaj: WYCIECZKI FAKULTATYWNE ISLANDIA

Dzień1
Keflavik, Reykjanes

Przylatujemy na lotnisko w Keflaviku. Przejeżdżamy przez dawną bazę żołnierzy amerykańskich, mieszczącą się na półwyspie Reykjanes i udajemy się na nocleg.

Dzień2
Złoty Krąg, wodospad Gulfoss, Þingvellir, gejzery Geysir i Strokkur

Po śniadaniu naszą podróż po Islandii rozpoczniemy od przejazdu przez świeże pola lawowe oraz nacieszenia oczu widokiem największej aglomeracji na wyspie, czyli islandzkiego Trójmiasta: Hafnarfjordur, Kopavogur i Reykjavíku. Ruszamy na Złoty Krąg – to pętla, na której znajdują się największe atrakcje turystyczne i pamiątki historyczne Islandii. Park Narodowy Þingvellir to dla Islandczyków miejsce wyjątkowe, związane z początkami ich państwowości i pierwszym miejscem zgromadzeń Althingu – średniowiecznego parlamentu. Gejzery Geysir i Strokkur przyciągają od wieków turystów i są prawdziwym cudem natury, podobnie jak „Złoty Wodospad” Gullfoss na rzece Olfusa. Przejeżdżamy do najstarszego na Islandii biskupstwa Skalholt i zwiedzamy najpiękniejszy krater islandzki – Keri∂. Dla chętnych możliwość kąpieli w gorących źródłach w Laugarvatn, a dla najdzielniejszych – możliwość wskoczenia wprost z sauny do lodowatego jeziora (atrakcja fakultatywna).

Dzień3
Hekla, Skogafoss, Eyjafjallajökull, lodowiec Mýrdalsjökull, Vik, kanion Fjadrargljufur, Seljalandsfoss

Podziwiamy panoramę groźnej Hekli – w Średniowieczu uważano, że właśnie tam znajdują się wrota piekieł. Zobaczymy majestatyczny wodospad Skogafoss, który spada z klifu strumieniem o idealnych proporcjach. Z drżeniem serca przejeżdżamy pod potężnymi, czynnymi wulkanami: Laki, Katla i Eyjafjallajökull. Z tak bliska, jak tylko warunki i względy bezpieczeństwa pozwolą, zobaczymy lodowiec Mýrdalsjökull. Krótki, 45-minutowy spacer do moreny czołowej Sólheimajökull dostarczy nam niezapomnianych wrażeń. Następnie dotrzemy na najsłynniejszą czarną plażę Islandii. Reynisfjara to fantastycznie uformowane bazaltowe skały i czarny jak węgiel piasek, który kontrastuje z bielą fal i błękitem oceanu. W pobliskim miasteczku Vik odwiedzimy największy na Islandii outlet z odzieżą sportową i tradycyjnymi wyrobami z islandzkiej wełny. Tu też będzie okazja przejechać się wierzchem na koniku islandzkim (atrakcja fakultatywna) – możliwa jest przejażdżka dla osób bez umiejętności jeździeckich lub dla bardziej zaawansowanych, którzy pragną pogalopować po plaży i pokonać wierzchem kilka górskich strumieni. Odwiedzimy też przepiękny kanion Fjadrargljufur znany z teledysku Justina Biebera. Pełen emocji dzień zakończymy spacerem do ukrytego przed turystami kąpieliska u podnóża owianego złą sławą wulkanu Eyjafjallajökull. W niezwykłej, górskiej scenerii wykąpiemy się w basenie termalnym z ciepłą wodą spływającą ze źródeł na stoku wulkanu. Następnie jedziemy do jednego z najpiękniejszych wodospadów na wyspie – Seljalandsfoss. Warto wziąć ze sobą nieprzemakalny płaszcz, bo ten cud natury można podziwiać obchodząc go wokół. Krótki spacer doprowadzi nas stąd do ukrytego wodospadu Gljúfrabúi. Dla odważnych – możliwość podejścia pod wodospad brodząc w krystalicznej wodzie.

Dzień4
Bessastaðir, Reykjavík

Jedziemy do siedziby prezydenta Islandii Bessastaðir, a potem ruszamy do najdalej na północ położonej stolicy na świecie – Reykjavíku. Tego dnia możemy wybrać się na emocjonujący rejs w poszukiwaniu wielorybów lub widokowy lot helikopterem (atrakcje fakultatywne). Poznajemy najsłynniejsze symbole miasta: Kościół Hallgrimskirkja, Sun Voyager czy nawiedzony pałacyk Höfði. Spacerujemy po muzeum rzeźb słynnego islandzkiego symbolisty, Einara Jonssona. Podziwiamy budynek parlamentu, odwiedzamy promenadę nad jeziorem Tjörnin, ulubione miejsce spacerów mieszkańców stolicy, i ratusz miejski na wodzie. Podziwiamy katedrę Domkirkja i nowoczesny budynek opery i filharmonii – Harpa. Zwiedzamy centrum miasta: ulice A∂alstraeti i Laugavegur, a także park Arnarhóll z siedzibą islandzkiego rządu. Wizytę w Reykjavíku możemy świętować kosztując islandzkie przysmaki z bufetu owoców morza, gdzie spróbujemy hakarla – zgniłego rekina czy wieloryba (atrakcja fakultatywna).

Dzień5
Hverager∂i, Półwysep Reykjanes, tunel lawowy lub zjazd do wnętrza wulkanu

Jedziemy do miasta na gorących źródłach geotermalnego Hverager∂i, gdzie piecze się chleb wulkaniczny i prowadzi eksperymentalnie największą europejską hodowlę bananów. Schodzimy pod ziemię na trekking w niezwykłym cudzie natury – tunelu lawowym (atrakcja fakultatywna) lub ruszamy na wyprawę, podczas której zjedziemy do wnętrza potężnego krateru (atrakcja fakultatywna). Stamtąd ruszamy na Półwysep Reykjanes. Zaczniemy od trekkingu po rezerwacie geotermalnym Krysuvik. Następnie przejeżdżamy po ukrytego w skałach jeziora Kleifarvatn. Podziwiamy kościółek Strandakirkja i robimy sesję zdjęciową na słynnym moście łączącym płyty kontynentalne Ameryki i Europy. Odwiedzamy Grindavik i Hafnir. Idziemy na spacer nadmorską promenadą do latarni morskiej w Gardur. Zakończenie wyjazdu świętujemy kąpielą w słynnej Błękitnej Lagunie (atrakcja fakultatywna).

Dzień6
Powrót do Polski

Z żalem opuszczamy Islandię i ruszamy na lotnisko w Keflaviku.

Rozwiń/Zwiń

Najczęściej zadawane pytania

Jak ubrać się na wyprawę?

Dokładnie tak jak na wycieczkę w Tatry, czyli – na cebulkę. W walizce muszą znaleźć się wygodne, nieprzemakalne buty trekkingowe, nieprzemakalna kurtka, ciepły polar lub softshell i peleryna. Zimą przyda się bielizna termiczna.

Czy na Islandii jest drogo?

Tak. Islandia to najdroższy kraj Europy. Prześcignęła już pod tym względem Szwajcarię. Tylko mieszkańcy Nowego Jorku mówią, że ceny są tu “jak w domu”, cała reszta świata – że jest po prostu drogo. Dlatego dobrze wziąć ze sobą z Polski trwałe przekąski – suszone owoce, chrupkie pieczywo, konserwy czy zupki chińskie. Na miejscu za hot-doga zapłacimy ok. 12, za pizzę ok. 100 zł, a talerz tradycyjnej islandzkiej zupy mięsnej kosztuje ok. 70 zł.

Jaka jest pogoda na Islandii?

Bardzo zmienna i podczas każdej wyprawy – nieależnie od tego, czy jest lato czy zima – zawsze doświadczamy wszystkich pór roku. To, co jest pewne, to deszcz. Islandia ma klimat oceaniczny, zatem amplitudy temperatur nie są tak duże jak u nas. Zimą nie ma mrozów, za to latem jest znacznie chłodniej – temperatury w czerwcu i lipcu sięgają maksymalnie kilkunastu stopni.

Ile kosztuje roaming i czy będę mieć dostęp do wifi?

Islandia nie należy do Unii Europejskiej, ale znajduje się na obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Większość operatorów obniżyła ceny podstawowych usług w roamingu na obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego do wysokości obowiązujących na terenie całej Unii Europejskiej. Jednak ceny połączeń i przesyłu danych trzeba każdorazowo sprawdzić u swojego operatora. W hostelach i apartamentach w których nocujemy zazwyczaj jest internet.

Cena obejmuje

 • Transfer z/na lotnisko w Keflaviku
 • Opiekę doświadczonego polskojęzycznego pilota-przewodnika, autora przewodników National Geographic
 • Noclegi w hostelach lub apartamentach z łazienką i kuchnią
 • Śniadania przygotowywane przez opiekuna grupy
 • Transport na wyspie samochodem osobowym lub busem (w zależności od liczby uczestników)
 • Pełne ubezpieczenie komunikacyjne, wypadkowe
 • Opłaty drogowe, parkingowe, promy
 • Ubezpieczenie turystyczne KL i NNW oraz ubezpieczenie bagażu

Cena nie obejmuje

 • Przelotu
 • Wstępów do muzeów i rezerwatów (ok. 1500 ISK)
 • Wycieczek i atrakcji fakultatywnych
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego – 1400 PLN

Przedstawiona oferta ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego.

Cena wycieczki obowiązuje przy grupie od 4 osób.

Szczegóły wycieczki

 • Wycieczka po Islandii
 • Bus lub samochód (w zależności od liczby uczestników)
 • Apartamenty, hostele
 • Śniadania
 • od 4 do 8 osób
 • 5900 PLN + bilet lotniczy od 900 PLN

Okazje i promocje na Twoją skrzynkę

Do poczytania