Home > Kierunki > Islandia > Islandia Classic – wokół wyspy

Islandia Classic – wokół wyspy - 9 dni

Islandia Classic – wokół wyspy
6500

Islandia jest najmłodszym obszarem naszego kontynentu, dlatego możemy tam na własne oczy zobaczyć procesy, jakich nie sposób już obserwować w innych częściach świata. Islandia leży dokładnie na szczelinie Grzbietu Śródatlantyckiego, jest więc niezwykle aktywna geologicznie – jest na niej wiele czynnych wulkanów, liczne gorące źródła oraz strzelające w powietrze gejzery. Są tu także potężne lodowce (w tym trzeci co do wielkości na świecie Vatnajökull), zupełnie nierealne formacje wulkaniczne, jak pseudokratery czy skalne zamki, dzikie, gorące rzeki, malownicze kaniony i tysiące zachwycających wodospadów.

Choć Islandia nie należy do Unii Europejskiej, to jest to jak najbardziej kulturowo „nasza Europa”. Wyspa zajmuje obszar wielkości 1/3 powierzchni Polski, lecz zamieszkuje ją zaledwie 330 tys. osób. Czyli mniej więcej tyle, ile Lublin. Najliczniejszą mniejszością na wyspie (prawie 4% mieszkańców) są Polacy, więc można poczuć się jak w domu.

Chcesz zamówić tę wycieczkę? Napisz do nas: [email protected] lub zadzwoń: +48 606 241 382

Nasza 9-dniowa wyprawa wokół Islandii daje możliwość dokładnego poznania kraju i odwiedzenia wszystkich najważniejszych atrakcji wyspy. Podczas podróży zobaczymy świeże pola lawowe, doświadczymy chłodu lodowca, znajdziemy się w cieniu aktywnych wulkanów, a na te wygasłe kratery będziemy się wspinać. Będziemy w lokalizacjach, w których kręcono "Grę o Tron", "Bonda", "Tomb Ridera" czy teledyski Justina Biebera. Zobaczymy tryskające z ziemi potężne gejzery i zaliczymy "Wielką Piątkę" islandzkich wodospadów. Staniemy w szczelinie pomiędzy kontynentami – amerykańskim i europejskim i pospacerujemy po unikatowej czarnej plaży. Poznamy także najważniejsze zabytki i kulturę kraju, odwiedzając biskupstwa sprzed 1000 lat, skanseny z tradycyjnymi domami krytymi torfem, i spacerując po najpiękniejszych zakątkach Reykjaviku.

Chętni będą mogli zakosztować relaksującej kąpieli w gorących źródłach w różnych zakątkach kraju, rejsu pomiędzy górami lodowymi albo jazdy konnej po czarnej plaży. Będzie można także wejść do tunelu lawowego lub wybrać się na ekscytującą eskapadę do wnętrza lodowca. A nawet spojrzeć na Islandię z lotu ptaka podczas lotu widokowego helikopterem. Śmiałkowie będą mogli wybrać się na wielorybie safari, albo degustację islandzkiego przysmaku – zgniłego rekina.

Listę i ceny wszystkich dostępnych wycieczek fakultatywnych można zobaczyć tutaj: WYCIECZKI FAKULTATYWNE ISLANDIA

Dzień1
Keflavik, półwysep Reykjanes

Przylatujemy z Polski na lotnisko w Keflaviku. Przejeżdżamy przez dawną bazę żołnierzy amerykańskich, mieszczącą się w rejonie lotniska. Naszą podróż po Islandii rozpoczniemy od przejazdu przez świeże pola lawowe. Podziwiając różnorodne krajobrazy położonego na południowym zachodzie półwyspu Reykjanes docieramy na nocleg, by nabrać sił przed czekającymi nas przygodami.

Dzień2
Wyspy Vestmannaeyjar, wodospady Seljalandsfoss, Skogafoss, wulkan Eyjafjallajökull

Po śniadaniu płyniemy promem na Heimaey, główną wyspę archipelagu Vestmannaeyjar. Podczas półgodzinnego rejsu podziwiamy spektakularne klify i malownicze samotne wysepki, zamieszkałe przez kolonie maskonurów. Heimaey to współczesne Pompeje. Lawa, która od stycznia do lipca 1973 roku wypływała z wulkanu Eldfell, pokryła sporą część miasta kilkunastometrową warstwą. Mieszkańców, w ciągu kilku godzin od erupcji, ewakuowano helikopterami. Zwiedzimy zamienione w park pole lawowe na miejscu dawnych ulic i przespacerujemy się na szczyt wulkanu Eldfell (ok. 45 minutowy trekking), by poczuć żar wciąż dobywający się z lawowych pieczar i ogarnąć wzrokiem spektakularny widok na całą panoramę archipelagu. Po powrocie na Islandię jedziemy do jednego z najpiękniejszych wodospadów na wyspie – Seljalandsfoss. Warto wziąć ze sobą nieprzemakalny płaszcz, bo ten cud natury można podziwiać obchodząc go wokół. Krótki spacer doprowadzi nas stąd do ukrytego wodospadu Gljúfrabúi. Dla odważnych – możliwość podejścia pod wodospad spacerem w krystalicznej, zimnej wodzie. Następnym wodospadem, który zobaczymy będzie majestatyczny Skogafoss, który spada z klifu strumieniem o idealnych proporcjach – ma 62 metry wysokości i 16 metrów szerokości. Pełen emocji dzień zakończymy dwudziestominutowym spacerem do ukrytego przed turystami kąpieliska u podnóża owianego złą sławą wulkanu Eyjafjallajökull. W niezwykłej, górskiej scenerii wykąpiemy się w basenie termalnym z ciepłą wodą spływającą ze źródeł na stoku wulkanu.

Dzień3
Południe: lodowiec Mýrdalsjökull, Reynisfjara, Vik, dolina Þakgil, lodowiec Vatnajökull, Laguna Lodowcowa

Dziś przekonamy się osobiście skąd Islandia wzięła swoje miano. Po śniadaniu jedziemy zobaczyć z tak bliska, jak tylko warunki i względy bezpieczeństwa pozwolą – lodowiec Mýrdalsjökull. Krótki, 45-minutowy spacer do moreny czołowej Sólheimajökull dostarczy nam niezapomnianych wrażeń. Następnie dotrzemy na najsłynniejszą czarną plażę Islandii. Reynisfjara to fantastycznie uformowane bazaltowe skały i czarny jak węgiel piasek, który kontrastuje z bielą fal i błękitem oceanu. W pobliskim miasteczku Vik odwiedzimy największy na Islandii outlet z odzieżą sportową i tradycyjnymi wyrobami z islandzkiej wełny. Tu też będzie okazja przejechać się wierzchem na koniku islandzkim (atrakcja fakultatywna) – możliwa jest przejażdżka dla osób bez umiejętności jeździeckich lub dla bardziej zaawansowanych, którzy pragną pogalopować po plaży i pokonać wierzchem kilka górskich strumieni. Jadąc dalej na wschód, zjedziemy z asfaltowej drogi, by zagłębić się nieco w islandzki interior, dotrzemy do spektakularnych punktów widokowych w dolinie Þakgil. Odwiedzimy też przepiękny kanion Fjadrargljufur znany z teledysku Justina Biebera. Dalsza część drogi będzie wiodła u stóp największego europejskiego lodowca: Vatnajokull (8100 km2). Zatrzymujemy się przy Lagunie Lodowcowej Jokullsarlon. To tu kręcono spektakularne sceny pościgów Jamesa Bonda w filmie „Śmierć nadejdzie jutro” oraz „Tomb Rider”. Możliwość rejsu amfibiami pośród pływających gór lodowych (wycieczka fakultatywna). Potem ruszamy na diamentową plażę, która skrzy się od kryształów lodowca. Malowniczą drogą wijącą się tuż przy wulkanicznych klifach przejedziemy na wschodnie wybrzeże do pięknych, surowych fiordów, gdzie spędzimy kolejną noc.

Dzień4
Fiordy Wschodnie, Egilsstadir, wodospad Dettifoss, kanion Ásbyrgi, Równoleżnik 66

Po śniadaniu ruszamy w dalszą podróż krętymi i pustymi drogami wokół Fiordów Wschodnich. To tu, przy odrobinie szczęścia, można zobaczyć pasące się duże stada dzikich reniferów. Górską drogą przejedziemy do Egilsstadir – stolicy wschodniej Islandii, która zimą jest często odcięta od świata. Przekraczamy jezioro Lagarfljot wypatrując owianego legendą konkurenta szkockiej Nessie, który zamieszkuje ponoć głębiny tego akwenu i wjeżdżamy w pustynne rejony, które przez wieki były zamieszkałe przez wyjętych spod prawa. Podziwiając krajobraz przywodzący na myśl tolkienowski Mordor, przejeżdżamy do Mö∂rudalur, zapomnianej wioski, niczym z Dzikiego Zachodu. Nad naszymi głowami będzie się wznosił ośnieżony wierzchołek wulkanu Askja. My ruszamy na północny zachód nad największy wodospad na Islandii Dettifoss w parku narodowym Jökulsargljufur i delektujemy się jego potęgą i surowym pięknem. Przed nami jeszcze jeden zadziwiający cud natury – gigantyczny kanion Ásbyrgi, którego kształt natchnął Wikingów do stworzenia legendy o nordyckim bogu Odynie galopującym tu na swym ośmionożnym koniu Sleipnirze. Spojrzymy na stumetrowe pionowe ściany i przespacerujemy się przez tajemniczy las na dnie wąwozu do pięknego stawu, zamieszkałego przez kilkanaście gatunków wodnych ptaków. Jeszcze tego samego dnia, przed dotarciem na nocleg, przetniemy Równoleżnik 66, tylko kilkadziesiąt kilometrów na południe od Koła Polarnego. Zatrzymamy się na sesję zdjęciową i poszukamy maskonurów na wysokich klifach nad Atlantykiem.

Dzień5
Wielorybie safari w Husavik, wodospad Go∂afoss, Jezioro Myvatn, pseudokratery Skútustaðagígar, wulkan Krafla, Hverir

Po śniadaniu zaczynamy dzień od Husavik. To jedno z najstarszych osiedli na wyspie, a jednocześnie punkt startowy rejsów w poszukiwaniu wielorybów (wycieczka fakultatywna). Po rejsie przejedziemy do Go∂afoss – „Wodospadu Bogów”, który ma niezwykłą historię i imponujące rozmiary. Stamtąd ruszamy nad Jezioro Myvatn – jeden z najbardziej aktywnych rejonów sejsmicznych i geotermalnych na świecie. Znajdują się tu zadziwiające pseudokratery Skútustaðagígar, Dimmuborgir – pole zastygłej lawy w formie przypominającej gotyckie zamki i katedry, czy grota z podziemnym gorącym stawem Grjotagja – plan filmowy serialu „Gra o tron”. Ruszymy na krótki trekking na wierzchołek gigantycznego krateru Hverfjall. Pojedziemy zobaczyć dymiące siarkowe fumarole pola geotermalnego Hverir, gdzie amerykańscy astronauci testują kombinezony przed lotem na Marsa i odwiedzimy elektrownię geotermalną na zboczu wulkanu Krafla. Długi dzień zakończymy w położonych w sercu pola lawowego gorących basenach Myvatn Baths, gdzie chętni mogą zrelaksować się w lazurowej, ciepłej wodzie (atrakcja fakultatywna).

Dzień6
Akureyri, podróż przez Północną Islandię, półwysep Snaefelsness

Śniadanie zjemy w stolicy północy. Akureyri to jednocześnie – paradoksalnie – miasto o najcieplejszym klimacie w całej Islandii. Stąd ruszymy kultową drogą numer 1 okrążającą całą Islandię. Następnie górską drogą dotrzemy do półwyspu Snaefelsness, opisywanego przez Juliusza Verne’a w „Podróży do wnętrza Ziemi”. Odwiedzimy tu Bjarnarhöfn – gospodarstwo rybaków, którzy od pokoleń specjalizują się w połowach hakarla – grenlandzkiego rekina, który dla smakoszy jest jednym z największych życiowych wyzwań, porównywalnym z tajskim durianem (atrakcja fakultatywna). Podążając na zachód dotrzemy do Kirkjufell – najpiękniejszej i najczęściej obfotografowywanej góry Islandii. Zejdziemy na plażę Djupalonssandur, gdzie od 70 lat leżą szczątki brytyjskiego trałowca, który roztrzaskał się o pobliskie skały. Możemy też sprawdzić swoją krzepę przystępując do egzaminu na rybaka, który od wieków przeprowadzano w tym właśnie miejscu. Dramatycznie ukształtowane skały na plaży to też jedna z najbardziej romantycznych scenerii do sesji zdjęciowych. Kolejny spacer odbędziemy przy klifach Arnarstapi, których strzeże Bardur – pół troll, pół człowiek. Przy kościółku Bu∂akirkja zejdziemy na czarną plażę, by poszukać wylegujących się tu często fok. Dzień zakończymy w termalnych basenach wybudowanych na największych gorących źródłach na Islandii (atrakcja fakultatywna).

Dzień7
Borgarnes, Reykholt, wodospady Hraunfossar i Barnafoss, Husafell, lodowiec Langjokull, Złoty Krąg

Po śniadaniu spędzimy poranek w Borgarnes. Spacer zaczynamy od punktu widokowego, z którego ogarniemy wzrokiem półwysep Snaefelsness, malownicze fiordy i otaczające je góry. Przejeżdżamy do mauzoleum Egila Skallagrimsona, by poznać najsłynniejszą islandzką opowieść – Sagę o Egilu. Następnie ruszamy do Reykholt – miasteczka islandzkiego skalda Snorriego Sturlusona, dziejopisarza narodów Skandynawii. Idziemy na spacer nad lodowcową rzekę Hvita, gdzie zobaczymy setki bystrych wodospadów Hraunfossar oraz owiany mroczną legendą Barnafoss. Potem mkniemy do ulubionego letniska islandczyków, Husafell. Stamtąd wyruszamy na rajd skuterami śnieżnymi albo lodowymi pancernymi pojazdami przedzieramy się przez śniegi na lodowiec Langjokull, w którym wykuto lodową jaskinię (wycieczki fakultatywne). Sześciokilometrowym tunelem pod Fiordem Wielorybim jedziemy na południe, na słynny Złoty Krąg, na którym znajdują się największe atrakcje turystyczne i pamiątki historyczne Islandii. Park Narodowy Thingvellir to dla Islandczyków miejsce wyjątkowe, związane z początkiem ich państwowości i pierwszym miejscem zgromadzeń Althingu –średniowiecznego parlamentu. Gejzery Geysir i Strokkur przyciągają od wieków turystów i są prawdziwym cudem natury, tak jak i „Złoty Wodospad” Gullfoss na rzece Olfusa. Przejeżdżamy do najstarszego na Islandii biskupstwa Skalholt i zwiedzamy najpiękniejszy krater islandzki – Keri∂. Dla chętnych możliwość kąpieli w gorących źródłach w Laugarvatn, a dla najdzielniejszych – możliwość wskoczenia wprost z sauny do lodowatego jeziora (atrakcja fakultatywna).

Dzień8
Hverager∂i, tunel lawowy, Reykjavík, Bessastaðir, płyty kontynentalne Europy i Ameryki, Błękitna Laguna

Jedziemy do Hverager∂i – miasta na gorących źródłach geotermalnych, gdzie piecze się chleb lawowy i eksperymentalnie prowadzi największą europejską hodowlę bananów. Schodzimy pod ziemię na trekking w niezwykłym cudzie natury – tunelu lawowym Raufarholshellir (atrakcja fakultatywna). Jedziemy do stolicy Islandii, Reykjavíku, gdzie poznajemy najsłynniejsze symbole miasta: Kościół Hallgrimskirkja, Sun Voyager czy nawiedzony pałacyk Höfði. Spacerujemy po muzeum rzeźb słynnego islandzkiego symbolisty, Einara Jonssona i podziwiamy nowoczesny budynek opery i filharmonii – Harpa. Oglądamy budynek parlamentu, odwiedzamy promenadę nad jeziorem Tjörnin, ulubione miejsce spacerów mieszkańców stolicy, i ratusz miejski na wodzie. Odwiedzamy katedrę Domkirkja, ulice A∂alstraeti i Laugavegur, a także park Arnarhóll z siedzibą islandzkiego rządu. Jedziemy do siedziby prezydenta Islandii w Bessastaðir. Stamtąd ruszamy na Półwysep Reykjanes. Zaczniemy od trekkingu po rezerwacie geotermalnym Krysuvik i robimy sesję zdjęciową na słynnym moście Miðlína łączącym płyty kontynentalne Ameryki i Europy. Zakończenie wyjazdu świętujemy kąpielą w słynnej Błękitnej Lagunie (atrakcja fakultatywna).

Dzień9
Powrót do Polski

Z żalem opuszczamy Islandię i ruszamy na lotnisko w Keflaviku.

Rozwiń/Zwiń

Najczęściej zadawane pytania

Jak sprawnym muszę być, żeby podołać trudom wycieczki?

Podczas wyprawy wokół wyspy, aby dotrzeć do wszystkich atrakcji, pokonujemy około 2 tysięcy kilometrów, trzeba więc przygotować się na długie przejazdy. Będziemy także wspinać się na kratery wulkanów i odbywać trekkingi do kanionów i wodospadów. Trwają one od 10 minut do 2 godzin. Mieliśmy już uczestników od 5 do 75 lat i wszyscy dali radę.

Jak się ubrać na wyprawę?

Dokładnie tak jak na wycieczkę w Tatry, czyli – na cebulkę. W walizce muszą znaleźć się wygodne, nieprzemakalne buty trekkingowe, nieprzemakalna kurtka, ciepły polar lub softshell i peleryna. Zimą przyda się bielizna termiczna.

Czy na Islandii jest bardzo drogo?

Tak. Islandia to najdroższy kraj Europy. Prześcignęła już pod tym względem Szwajcarię. Tylko mieszkańcy Nowego Jorku mówią, że ceny są tu "jak w domu", cała reszta świata – że jest po prostu drogo. Dlatego dobrze wziąć ze sobą z Polski trwałe przekąski – suszone owoce, chrupkie pieczywo, konserwy czy zupki chińskie. Na miejscu za hot-doga zapłacimy ok. 12, za pizzę ok. 100 zł, a talerz tradycyjnej islandzkiej zupy mięsnej kosztuje ok. 70 zł.

Jaka jest pogoda?

Bardzo zmienna i podczas każdej wyprawy – nieależnie od tego, czy jest lato czy zima – zawsze doświadczamy wszystkich pór roku. To, co jest pewne, to deszcz. Islandia ma klimat oceaniczny, zatem amplitudy temperatur nie są tak duże jak u nas. Zimą nie ma mrozów, za to latem jest znacznie chłodniej – temperatury w czerwcu i lipcu sięgają maksymalnie kilkunastu stopni.

Czy są bankomaty?

Bankomaty znajdziemy na lotnisku i w większych miastach – Reykjaviku, Akureyri, Egilstadir, Borgarnes czy Selfoss. Na prowincji nie ma bankomatów ani nawet sklepów, zakupy można zrobić jedynie na stacjach benzynowych.

Jakie są koszty roamingu i czy będę mieć dostęp do internetu?

Islandia nie należy do Unii Europejskiej, ale znajduje się na obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Większość operatorów obniżyła ceny podstawowych usług w roamingu na obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego do wysokości obowiązujących na terenie całej Unii Europejskiej. Jednak ceny połączeń i przesyłu danych trzeba każdorazowo sprawdzić u swojego operatora. W hostelach i apartamentach w których nocujemy zazwyczaj jest internet.

Cena obejmuje

 • Transfer z/na lotnisko w Keflaviku
 • Opiekę doświadczonego polskojęzycznego pilota-przewodnika, autora przewodników National Geographic
 • Noclegi w hostelach lub apartamentach z łazienką i kuchnią w pokojach 2-3-osobowych
 • Śniadania przygotowywane przez opiekuna grupy
 • Transport na wyspie samochodem osobowym lub busem (w zależności od liczby uczestników)
 • Pełne ubezpieczenie komunikacyjne, wypadkowe
 • Opłaty drogowe, parkingowe, promy
 • Ubezpieczenie turystyczne KL i NNW oraz ubezpieczenie bagażu

Cena nie obejmuje

 • Przelotu
 • Wstępów do muzeów i rezerwatów na trasie (ok. 2000 ISK)
 • Atrakcji fakultatywnych
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego – 1800 PLN

Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego.

Cena wycieczki obowiązuje przy grupie od 4 osób.

Szczegóły wycieczki

 • Wycieczka objazdowa wokół Islandii
 • Samolot, na miejscu samochód lub bus (w zależności od liczby uczestników)
 • Apartmenty, hostele
 • Śniadania
 • 4-8 osób
 • 6500 + bilet lotniczy od 900 PLN

Okazje i promocje na Twoją skrzynkę

Do poczytania