islandia przewodnik pinkwart

Wyjedź z nami na niezapomnianą wyprawę. Poznawaj świat z autorami National Geographic i specjalistami od Islandii z oficjalnym certyfikatem Iceland Tourism Authority. Daj się poprowadzić naszym przewodnikom – ludziom z pasją i energią, którzy znają swoje destynacje od podszewki.

Najnowsze artykuły

+44 7 448 133 234
+44 7 448 999 884
office@thebluemermaidtravel.com

Wyspy Owcze – wycieczka na tydzień

Zjawiskowy archipelag na końcu świata

Wyspy Owcze – wycieczka będzie spotkaniem z nieokiełznaną naturą, prostotą wyspiarskiego życia i jednymi z najbardziej malowniczych widoków na świecie. Archipelag na Północnym Atlantyku został uznany przez National Geographic za najbardziej niepowtarzalne krajobrazowo wyspy na Ziemi. Na 18 wulkanicznych skrawkach lądu żyje 50 tys. mieszkańców i dwa razy tyle owiec.

Zobacz film Sabiny Poulsen, naszej przewodniczki na Wyspach Owczych:

Podczas wycieczki Wyspy Owcze – wycieczka przejedziemy wzdłuż i wszerz główne wyspy archipelagu Wysp Owczych. Będziemy poruszać się malowniczymi, wysokogórskimi drogami i wąskimi tunelami przeszywającymi piętrzące się skały lub zanurzającymi się pod powierzchnię oceanu. Zatrzymamy się, by fotografować owce spacerujące pomiędzy tradycyjnymi domkami krytymi torfem i nieraz zachwycimy się potężnymi klifami i błękitnymi fiordami. Wybierzemy się także na spektakularne, zamieszkałe przez tysiące maskonurów klify wyspy Mykines.

Wyspy Owcze leżą w Europie Północnej, na Północnym Atlantyku, mniej więcej w połowie drogi między Islandią a Norwegią (równoleżnikowo) i Islandią a Szkocją (południkowo). Najbliższy ląd to wyspa Rona w archipelagu Szkockich Hybrydów, 257 km na południe od Faroe. Archipelag ma powierzchnię 1399 km² (czyli ponad 10 razy mniejszą, niż województwo małopolskie) i 1117 kilometrów linii brzegowej. Wyspy Owcze należą do krajów nordyckich i są zależnym terytorium Danii. Flaga Wysp Owczych to czerwono-niebieski krzyż nordycki na białym tle.

Wyspy Owcze wyglądają jak ostre szczyty gór wystające prosto z morza. Ciemne, bazaltowe skały porośnięte są soczyście zieloną trawą. Brzegi są bardzo strome i skaliste. Duże wrażenie robią wodospady spływające wprost do oceanu i spektakularne klify wystrzelające z wody na kilkaset metrów w górę. Enniberg na wyspie Viðoy, to najdalej na północ wysunięty punkt Wysp Owczych, który jest jednocześnie najwyższym klifem w Europie, sięgającym na wysokość 754 m n.p.m.

Zobacz także ofertę naszych wypraw na Islandię.

Masz pytania? Napisz do nas: office@thebluemermaidtravel.com lub zadzwoń: +44 7 448 999 884 lub +44 7 448 133 234

Kup bogato ilustrowany przewodnik po Wyspach Owczych:

przewodnik wyspy owcze

 • Kierunek

 • W cenie

  Opieka pilota
  Opłaty drogowe, tunelowe i promowe
  Pensjonaty lub komfortowe apartamenty
  Pokój dwuosobowy
  Polski przewodnik
  Śniadanie
  Transport
  Ubezpieczenie
  Wstępy do rezerwatów i muzeów
 • Nie wliczone w cenę

  Bilet lotniczy
  Degustacja lokalnych przysmaków
  Hotele 4* lub luksusowe apartamenty
  Napoje do posiłków
  Obiadokolacje
  Warsztaty kulinarne
  Wstępy od kąpielisk i ośrodków SPA
  Wycieczki fakultatywne
1

Dzień 1: Przylot na Wyspy Owcze

Lecimy na Wyspy Owcze z przesiadką w Kopenhadze. Spoglądamy na archipelag z lotu ptaka i lądujemy na dawnym wojskowym lotnisku, które kiedyś było sercem bazy brytyjskiej Navy na wyspie Vágar. Najmłodszym tunelem na Wyspach Owczych przejeżdżamy do wyżynnej Gasadalur – wioski niczym książkowe Bullerbyn, w której żyje kilkunastu mieszkańców, i która aż do 2003 roku była całkowicie odcięta od świata. Przespacerujemy się po osadzie, podziwiając tradycyjną farerską architekturę i zatrzymamy się na punkcie widokowym, z którego można napawać się obezwładniającym pięknem wodospadu Mulafossur, opadającego z wysokiego klifu wprost w ciemną toń Atlantyku. W drodze powrotnej zatrzymamy się, by podziwiać panoramę słynnych ze zdjęć na okładkach z folderów turystycznych bezludnych wysp Tindhólmur i Gáshólmur. Odwiedzimy też znanego z nordyckiej mitologii upiora Nixa, który strzeże jeziora Sørvágvatn. Następnie urządzimy plener fotograficzny w starej wiosce rybackiej, przy tradycyjnych farerskich domkach z dachami pokrytymi darnią, pomiędzy którymi spacerują owce. Przejedziemy przez pięknie położone nad jeziorem miasteczko Sandavágur i dotrzemy do miejsca, skąd roztacza się niezwykła panorama na mroczną skałę Trøllkonufingur.
2

Dzień 2: Przyrodnicza uczta na Mykines

Z samego rana ruszamy do portu w Sørvágur. To stąd – jeśli dopisze pogoda – wypłyniemy na Mykines – najdzikszą i najbardziej malowniczą z całego archipelagu Wysp Owczych. Na pokonanie dwukilometrowej trasy wiodącej do smukłej latarni morskiej mamy kilka godzin, ale nie będziemy się nudzić ani minuty. Stromą ścieżką, zabezpieczoną metalowymi poręczami, pokonamy kilkusetmetrowy klif. Potem przejdziemy przez wiszący most, pod którym często baraszkują foki, a w sezonie jest możliwość podglądania tysięcy par uroczych maskonurów. W wielu miejscach zatrzymamy się na sesję fotograficzną, bo to jeden z najpiękniejszych plenerów na świecie. Z drżeniem serca oczekując na powrót do cywilizacji (wszak prom przypływa na Mykines tylko, gdy nie ma dużych fal) chętni będą mieli możliwość skosztować słynnej zupy rybnej w jedynej na wyspie restauracji. Czeka nas powrotny rejs z zapierającymi dech w piersiach widokami na strome klify wysp Tindhólmur i Gáshólmur. Potem podoceanicznym tunelem dostaniemy się na wyspę Streymoy. Dotrzemy do Streymin – jedynego na świecie mostu samochodowego przerzuconego nad Atlantykiem, łączącego wyspy Streymoy i Eysturoy. UWAGA! Rejsy na Mykines są zależne od niezwykle kapryśnej pogody Wysp Owczych. Jeżeli będą odwołane, w zamian zaoferujemy Państwu spektakularny trekking nad jeziorem Leitisvatn do urwistych klifów i widowiskowego, spadającego z jeziora wprost do oceanu wodospadu Bøsdalafossur.
3

Dzień 3: Stremoy i Eysturoy

Kolejny, pełen wrażeń dzień rozpoczynamy na wyspie Stremoy w portowej miejscowości Vestmanna. Tu wsiadamy na pokład statku i ruszamy na rejs do Klifów Vestmanna (wycieczka fakultatywna). To najstarsza atrakcja turystyczna na wyspie – podróż po morskich jaskiniach, kluczenie w labiryncie wysokich na ponad 300 metrów pionowych ścian i obserwacja maskonurów, ostrygojadów, mew i petreli. Po dwugodzinnym rejsie wyruszamy na zwiedzanie wyspy Streymoy. Odwiedzimy Kollafjordur, spokojną osadę z XIX-wiecznym drewnianym kościołem, a także Vi∂ Air – jedną z trzech na świecie zachowanych wiosek wielorybników. Będziemy podziwiać Fossa – największy na Wyspach Owczych, 140-metrowy dwukaskadowy wodospad. W Haldórsvík zobaczymy oktagonalny kościół z 1856 roku. Wąska droga na szerokość jednego samochodu, która prowadzi miejscami nad przepaścią i wije się wzdłuż skalistego fiordu, doprowadzi nas do Tjørnuvík – cichej wioski z biało-czarną plażą w spektakularnie położonej zatoce z widokiem na owiane legendą klify-trolle Risin i Kellingin. Wybierzemy się na trekking na punkt widokowy nad miasteczkiem, jednym z najstarszych szlaków, znanym Wikingom już ponad tysiąc lat temu. Po powrocie na Eysturoy przejedziemy widokową trasą przez góry aż do miejscowości Ei∂i. Stąd udamy się na spacer na szczytach klifów, w stronę spektakularnych skał, które według legendy są zaklętymi trollami, zaskoczonymi przez promienie słoneczne, gdy próbowały zaciągnąć Wyspy Owcze do swej rodzinnej Islandii. Po pełnym wrażeń dniu wrócimy na nocleg.
4

Dzień 4: Wyspy Północne

Tego dnia przejedziemy przez kilka wysp archipelagu, ale najpierw zagłębiamy się pod dno oceanu i dojeżdżamy na wyspę Bor∂oy. Pokonując kolejne tunele i groble przedostaniemy się na wyspę Vi∂oy. Spacerem udamy się do zatoki i kościółka w Vi∂arei∂i. Stąd rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama na otwarty ocean. Żeby jednak docenić 750-metrowe klify otaczające Vi∂arei∂i, musimy wrócić na wyspę Bor∂oy i piękną trasą widokową, tuż nad falami Atlantyku, dotrzeć do wioski Muli. Stąd udamy się na trekking by zobaczyć majestatyczną ścianę Ennibergu – jednego z najwyższych klifów na świecie. Kolejną wyspą z archipelagu, którą poznamy jest prawie niezamieszkała Kunoy. Jeżeli pogoda pozwoli, to z Klaksvik wybierzemy się się na widokowy lot helikopterem (wycieczka fakultatywna) do Tórshavn. Ze stolicy wracamy przez górzyste serce wyspy Streymoy i najstarszy szlak handlowy na Wyspach Owczych. Na koniec dnia udamy się przepiękną, widokową trasą do spektakularnie położonej wioski Saksun nad malowniczą laguną.
5

Dzień 5: Tórshavn i Kirkjubøur

Wyjeżdżamy do Tórshavn – stolicy Wysp Owczych. Zobaczymy tu fort obronny i przespacerujemy się do zabytkowej latarni morskiej. Zwiedzimy także zespół krytych darnią drewnianych budowli, które są siedzibą najwyższych władz i parlamentu. Tinganes zwołano po raz pierwszy już w 850 roku, gdy w większości krajów nowożytnej Europy idee demokracji i parlamentaryzmu nikomu jeszcze nie przychodziły do głowy. Promenadą pełną kawiarnianych ogródków przejdziemy przez port, do którego wpływają wielkie wycieczkowce pasażerskie i przy odrobinie szczęścia zobaczymy słynną Norrönę – luksusowy prom atlantycki pływający na najdłuższej linii promowej świata. Odwiedzimy także katedrę Dómkirkjan z 1609 roku i słynny amfiteatr Trappan w którym mieszkańcy i turyści oglądają letnie koncerty. Tórshavn to jednak nie tylko pomniki historii, ale także rozrywka. W czasie wolnym będzie możliwość przespacerowania się głównym deptakiem handlowym Vaglið, odwiedzenia modnych restauracji i sklepów z tradycyjnym rękodziełem, a także nowoczesnych salonów skandynawskiego designe’u. Ale to nie koniec atrakcji. Chętni będą mieli możliwość wycieczki szybkimi łodziami RIB na zamieszkaną tylko przez jedną rodzinę wyspę Koltur lub rejs do klifów na wyspie Hestur (wycieczki fakultatywne). Następnie zwiedzimy Kirkjubøur. Od wczesnego Średniowiecza było to najbardziej pożądane miejsce na całym archipelagu, bo układ prądów sprawiał, że morze wyrzucało tu na brzeg cenne pnie syberyjskich świerków. Na pozbawionych lasów wyspach twarde drewno, które azjatyckie rzeki niosły do Oceanu Arktycznego i dalej dryfowało aż do Wysp Owczych – były ogromnym kapitałem. Nic dziwnego, że mieszkańcy Kirkjubøur uznawani byli za najbogatszych wyspiarzy. Spory majątek miał tu też kościół. W annałach zapisał się szczególnie XIV-wieczny biskup Erlendur, który uznał, że romańska katedra świętego Olafa nie odpowiada jego oczekiwaniom i postanowił wznieść pierwszą na Wyspach Owczych katedrę św. Magnusa w stylu gotyckim. Zobaczymy też najstarszy dom na Wyspach Owczych. Od 17 pokoleń w tym budynku mieszka rodzina Paturssonów. Dziś mamy jeszcze możliwość przejażdżki konnej po malowniczych terenach z oszałamiającymi widokami (wycieczka fakultatywna, umiejętności jeździeckie nie są wymagane). Wracamy przez Eysturoyartunnilin najdłuższy tunel podoceaniczny, jedynym na świecie podwodnym rondem.
6

Dzień 6: Górzyste serce Wysp Owczych

Wyruszamy wysokogórską trasą widokową do nadmorskiego miasteczka Gjógv. Główną atrakcją jest tu 200-metrowa gardziel skalistego wąwozu w samym sercu miasta. Miejsce jest niezwykle fotogeniczne. Kilka lat temu, na szczycie spektakularnego klifu postawiono ławeczkę Marii, na której przysiadła podczas zwiedzania Wysp Owczych duńska królowa. Zwiedzimy też miasteczko, które jest prawdziwą perłą wśród farerskich osad. Po niemal tygodniu wędrowania po Wyspach Owczych jesteśmy już gotowi, by wejść jeszcze głębiej w lokalną kulturę. Pojedziemy więc najpierw do Runaviku, by złożyć wizytę w tradycyjnym, rodzinnym sklepie z farerskimi swetrami. A następnie weźmiemy udział w tradycyjnych warsztatach kulinarnych. Nauczymy się przyrządzać potrawy farerskie na bazie owoców morza i jagnięciny i wspólnie zjemy pożegnalną kolację farerską (atrakcje fakultatywne).
7

Dzień 7: Powrót do Polski

Po śniadaniu podoceanicznym tunelem udamy się na wyspę Vágar. Pełni niezapomnianych emocji i wrażeń wrócimy do Polski.
You don't have permission to register