Warning: session_start(): open(/home/klient.dhosting.pl/magdap/.tmp//sess_094829ad00282f5f3881983177875056, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/klient.dhosting.pl/magdap/thebluemermaidtravel.com/public_html/wp-content/plugins/select-tours/post-types/tours/lib/booking-handler.php on line 74

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/klient.dhosting.pl/magdap/thebluemermaidtravel.com/public_html/wp-content/plugins/select-tours/post-types/tours/lib/booking-handler.php:74) in /home/klient.dhosting.pl/magdap/thebluemermaidtravel.com/public_html/wp-content/plugins/select-tours/post-types/tours/lib/booking-handler.php on line 74
Wyspy Owcze – na weekend – The Blue Mermaid Travel
islandia przewodnik pinkwart

Wyjedź z nami na niezapomnianą wyprawę. Poznawaj świat z autorami National Geographic i specjalistami od Islandii z oficjalnym certyfikatem Iceland Tourism Authority. Daj się poprowadzić naszym przewodnikom – ludziom z pasją i energią, którzy znają swoje destynacje od podszewki.

Najnowsze artykuły

+44 7 448 133 234
+44 7 448 999 884
office@thebluemermaidtravel.com

Wyspy Owcze na weekend

Krótka wycieczka na Wyspy Owcze

Wyspy Owcze na weekend to propozycja dla podróżników, którzy chcą poznać archipelag w pigułce. Wyprawa jest spotkaniem z nieokiełznaną naturą i prostotą wyspiarskiego życia. Archipelag na Północnym Atlantyku słynie z jednych z najbardziej malowniczych widoków na świecie. Wyspy Owcze został uznany przez National Geographic za najbardziej niepowtarzalne krajobrazowo wyspy na Ziemi. Na 18 wulkanicznych skrawkach lądu żyje 50 tys. mieszkańców i dwa razy tyle owiec.

Podczas naszej wyprawy Wyspy Owcze na weekend poznamy atrakcje archipelagu Wysp Owczych, przejedziemy przez największe wyspy, zagłębimy się w historię i tradycje. Będziemy poruszać się malowniczymi, wysokogórskimi drogami i wąskimi tunelami przeszywającymi piętrzące się skały lub zanurzającymi się pod powierzchnię oceanu. Zatrzymamy się, by fotografować owce spacerujące pomiędzy tradycyjnymi domkami krytymi torfem i zachwycimy się potężnymi klifami i błękitnymi fiordami.

Weźmiemy udział w tradycyjnych warsztatach kuchni farerskiej. Nauczymy się przyrządzać potrawy farerskie na bazie owoców morza i jagnięciny i wspólnie zjemy pożegnalną kolację. Będzie okazja skosztować suszonego wieloryba, pieczonej owczej głowy i tradycyjnego piwa rabarbarowego.

Wyspy Owcze leżą w Europie Północnej, na Północnym Atlantyku, mniej więcej w połowie drogi między Islandią a Norwegią (równoleżnikowo) i Islandią a Szkocją (południkowo). Najbliższy ląd to wyspa Rona w archipelagu Szkockich Hybrydów, 257 km na południe od Faroe. Archipelag ma powierzchnię 1399 km² (czyli ponad 10 razy mniejszą, niż województwo małopolskie) i 1117 kilometrów linii brzegowej. Wyspy Owcze należą do krajów nordyckich i są zależnym terytorium Danii. Flaga Wysp Owczych to czerwono-niebieski krzyż nordycki na białym tle.

Zobacz także ofertę naszych wypraw na Islandię.

Masz pytania? Napisz do nas: office@thebluemermaidtravel.com lub zadzwoń: +48 606 241 382

Kup bogato ilustrowany przewodnik po Wyspach Owczych:

Sabina Poulsen – Polka mieszkająca od kilkunastu lat na Wyspach Owczych, pierwsza polska licencjonowana przewodniczka po archipelagu oraz pisarz i podróżnik, laureat Nagrody Magellana oraz autor przewodników National Geographic Sergiusz Pinkwart zjednoczyli siły, by stworzyć “Wyspy Owcze z pierwszej ręki” – wyjątkowy, lifestyle’owy przewodnik po najpiękniejszym krajobrazowo archipelagu świata. Oprócz wartych odwiedzenia miejsc na Wyspach Owczych są w nim praktyczne rady, ciekawostki, anegdoty, słowniczek języka farerskiego i przepisy kulinarne – wszystko z pierwszej ręki.

przewodnik wyspy owcze

.

 • Kierunek

 • W cenie

  Degustacja lokalnych przysmaków
  Opieka pilota
  Opłaty drogowe, tunelowe i promowe
  Pensjonaty lub komfortowe apartamenty
  Pokój dwuosobowy
  Polski przewodnik
  Śniadanie
  Transport
  Ubezpieczenie
  Warsztaty kulinarne
  Wstępy do rezerwatów i muzeów
 • Nie wliczone w cenę

  Bilet lotniczy
  Hotele 4* lub luksusowe apartamenty
  Lot helikopterem
  Napoje do posiłków
  Obiadokolacje
  Rejs widokowy
  Wstępy od kąpielisk i ośrodków SPA
  Wycieczki fakultatywne
1

Dzień 1: Przylot na Wyspy Owcze

Lecimy na Wyspy Owcze – autonomiczne terytorium zamorskie Danii. Spojrzymy na archipelag Faroe z lotu ptaka i wylądujemy na dawnym wojskowym lotnisku, które kiedyś było sercem bazy brytyjskiej na wyspie Vágar. Najmłodszym tunelem na Wyspach Owczych przejeżdżamy do wyżynnej Gasadalur – wioski niczym książkowe Bullerbyn, w której żyje 17 mieszkańców, i która aż do 2003 roku była całkowicie odcięta od świata. Przespacerujemy się po osadzie podziwiając tradycyjną farerską architekturę i zatrzymamy się na punkcie widokowym, z którego można napawać się obezwładniającym pięknem wodospadu Mulafossur, opadającego z wysokiego klifu wprost w ciemną toń Atlantyku. W drodze powrotnej zatrzymamy się w widokowym miejscu, z którego najlepiej podziwiać panoramę słynnych ze zdjęć na okładkach z folderów turystycznych bezludnych wysp Tindhólmur i Gáshólmur. Przejedziemy przez piękne miasteczko Sandavágur i dotrzemy do miejsca, skąd roztacza się niezwykła panorama na mroczną Trøllkonufingur – skałę przypominającą szpon trollicy. Następnie dotrzemy do Streymin – jedynego na świecie mostu samochodowego przerzuconego nad Atlantykiem, łączącego wyspy Streymoy i Eysturoy.
2

Dzień 2: Streymoy i Eysturoy

Jedziemy na wyspę Streymoy w kierunku portowej miejscowości Vestmanna. Tu wsiadamy na pokład statku i ruszamy na niezwykle poruszający rejs do Klifów Vestmanna (wycieczka fakultatywna). To najstarsza atrakcja turystyczna na wyspie – podróż po morskich jaskiniach, kluczenie w labiryncie wysokich na ponad 300 metrów pionowych ścian i obserwacja maskonurów, ostrygojadów, mew i petreli. Po dwugodzinnym rejsie wyruszamy na zwiedzanie wyspy Streymoy. Odwiedzimy Kollafjordur, spokojną osadę z z XIX-wiecznym drewnianym kościołem, a także Vi∂ Air – jedną z trzech na świecie zachowanych wiosek wielorybników. Będziemy podziwiać Fossa – największy na Wyspach Owczych, 140-metrowy dwukaskadowy wodospad. W Haldórsvík zobaczymy oktagonalny kościół z 1856 roku. Wąska droga na szerokość jednego samochodu, która prowadzi miejscami nad przepaścią i wije się wzdłuż skalistego fiordu, doprowadzi nas do do Tjørnuvík – cichej wioski z biało-czarną plażą w spektakularnie położonej zatoce z widokiem na owiane legendą klify-trolle Risin i Kellingin. Wybierzemy się na trekking na punkt widokowy nad miasteczkiem, jednym z najstarszych szlaków, znanych już Wikingom ponad tysiąc lat temu. Po powrocie na wyspę Eysturoy przejedziemy widokową trasą przez góry aż do miejscowości Ei∂i. Stamtąd wysokogórską trasą widokową do nadmorskiego miasteczka Gjogv. Główną atrakcją jest tu 200-metrowa gardziel skalistego wąwozu w samym sercu miasteczka, które jest prawdziwą perłą wśród farerskich osad.
3

Dzień 3: Wizyta w stolicy i warsztaty kulinarne

Ruszamy do stolicy Wysp Owczych. W Tórshavn zobaczymy fort obronny, zbudowany tuż przy porcie, by strzegł miasta przed atakami tureckich piratów, którzy w poszukiwaniu jasyru zapuszczali się aż tak daleko na północny Atlantyk. Przespacerujemy się do zabytkowej latarni morskiej. Zwiedzimy także zespół krytych darnią drewnianych budowli, które są siedzibą najwyższych władz i parlamentu. Tinganes zwołano po raz pierwszy już w 850 roku, gdy w większości krajów nowożytnej Europy idee demokracji i parlamentaryzmu nikomu jeszcze nie przychodziły do głowy. Promenadą pełną kawiarnianych ogródków przejdziemy przez port, do którego wpływają wielkie promy pasażerskie i przy odrobinie szczęścia zobaczymy słynną Norrönę – luksusowy prom atlantycki pływający na najdłuższej linii promowej świata. Odwiedzimy także katedrę Dómkirkjan z 1609 roku. Tórshavn to jednak nie tylko pomniki historii. W czasie wolnym przespacerujemy się głównym deptakiem handlowym Vaglið i będziemy mieli możliwość odwiedzić sklepy z tradycyjnym rękodziełem, a także nowoczesne salony skandynawskiego designe’u. Ze stolicy wracamy na nocleg widokową trasą wiodącą przez górzyste serce wyspy Streymoy, przez najstarszy szlak handlowy na Wyspach Owczych. Następnie jedziemy do Kirkjubøur. Od wczesnego Średniowiecza było to najbardziej pożądane miejsce na całym archipelagu, bo układ prądów sprawiał, że morze wyrzucało tu na brzeg cenne pnie syberyjskich świerków. Na pozbawionych lasów wyspach, twarde drewno, które azjatyckie rzeki niosły do Oceanu Arktycznego i dalej dryfowało aż do Wysp Owczych – to był ogromny kapitał. Nic dziwnego, że mieszkańcy Kirkjubøur uznawani byli za najbogatszych wyspiarzy. Spory majątek miał tu też kościół. W annałach zapisał się szczególnie XIV-wieczny biskup Erlendur, który uznał, że romańska katedra świętego Olafa nie odpowiada jego oczekiwaniom i postanowił wznieść pierwszą na Wyspach Owczych katedrę św. Magnusa w stylu gotyckim. Zobaczymy też najstarszy dom na Wyspach Owczych. XI-wieczna farma należała kiedyś do biskupa Erlendura. Prawdopodobnie to tu, w 1298 roku wydał dokument o wypasie owiec, zwany potocznie „owczym listem”. Od 17 pokoleń w tym budynku mieszka rodzina Paturssonów. Następnie ruszymy przepiękną, widokową trasą do spektakularnie położonej wioski Saksun – ulubionego letniska Farerów nad malowniczą laguną. Wieczorem weźmiemy udział w tradycyjnych warsztatach kuchni farerskiej (atrakcja fakultatywna). Nauczymy się przyrządzać potrawy farerskie na bazie owoców morza i jagnięciny i wspólnie zjemy pożegnalną kolację. Będzie okazja skosztować suszonego wieloryba, pieczonej owczej głowy i tradycyjnego piwa rabarbarowego.
4

Dzień 4: Plener fotograficzny, powrót do domu

Podoceanicznym tunelem udamy się na wyspę Vágar. Urządzimy plener fotograficzny w starej wiosce rybackiej, przy tradycyjnych farerskich domkach z dachami pokrytymi darnią, pomiędzy którymi spacerują owce. Odwiedzimy też znanego z nordyckiej mitologii Nixa, który strzeże jeziora Sørvágvatn. Pełni niezapomnianych emocji i wrażeń wrócimy do Polski.
You don't have permission to register

Warning: Unknown: open(/home/klient.dhosting.pl/magdap/.tmp//sess_094829ad00282f5f3881983177875056, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/home/klient.dhosting.pl/magdap/.tmp/) in Unknown on line 0